Dodano 13 lat temu

Adrenaliny w sam raz, a radości aż nadto

User Avatar
AUTOR
@marek2
(Brak opinii)

YZF-R6 to motocykl, który bardzo chętnie jest wykorzystywany nie tylko przez miłośników szybkiej jazdy, ale również przez zawodników ścigających się w różnego typu seriach wyścigowych na całym świecie. Jest to motocykl stworzony na torze i przy udziale najlepszych zawodników Świata. Dzięki tej współpracy inżynierowie Yamahy stworzyli motocykl świetnie prowadzący się zarówno na torze, jak i podczas szybkiej jady po drogach publicznych (oczywiście z dozwolonymi prędkościami J).

 

Przyglądając się temu motocyklowi przed zajęciem miejsca kierowcy łatwo dostrzec zwartość konstrukcji, zgrabną sylwetkę i dopracowanie szczegółów. Aż chce się usiąść.

 

Po pierwszych kilometrach spędzonych jeszcze w miejskiej dżungli, jadąc ostrożnie i oswajając się z motocyklem odczuwamy niebywałą zwrotność i lekkość prowadzenia. Dzieje się tak z kilku powodów: zwarta konstrukcja, przesunięty do przodu środek ciężkości, precyzja sterowania, wygodna pozycja za kierownicą, niebywała zwrotność i lekkość motocykla. Po wyjechaniu za miasto można sprawdzić co tak naprawdę potrafi ten pojazd.

 

Czterocylindrowa rzędówka o pojemności 599 cm3 chłodzona cieczą i mocy blisko 124 KM uwielbia wysokie obroty. Moc maksymalna osiągana jest aż przy 14 500 obr/min. Maksymalny moment obrotowy 65,7 Nm wymaga 10 500 obr/min. Przy niskich i średnich obrotach silnika motocykl jest łagodny, przewidywalny i nie daje najmniejszych powodów do niepokoju, dopiero pow. 8500-9000 obr/min wstępuje w niego to „coś” i zaczyna się prawdziwa frajda. Wjeżdżając na kręte odcinki dróg, R6 niemal instynktownie wyczuwa zamiary kierowcy i z niebywałą łatwością pokonuje zarówno szybkie, jak i ciasne zakręty. Ze względu na to, że silnik lubi wysokie obroty, dość często przy agresywnej jeździe trzeba korzystać z sześciostopniowej skrzyni biegów. Ale to nic złego, bo sprzęgłem operuje się lekko, a przekładnia pracuje bardzo przyjemnie i precyzyjnie, co aż korci do częstych zmian przełożeń. Motocykl uzbrojono w najbardziej zaawansowane rozwiązania, również elektroniczne. Sterowanie wtryskiem, zapłonem i przepustnicą przejęły procesory, dzięki czemu moc i moment obrotowy oddawane są równomiernie.

 

Yamaha R6 jest wyposażona w sprzęgło antypoślizgowe co ułatwia płynną szybką redukcję biegów, pochłaniając moment hamujący tylnego koła podczas redukcji. Jest to niezwykle przydatne podczas dynamicznej jazdy, a w szczególności tuż przed wchodzeniem w zakręty.

 

Yamaha w R6 zastosowała zaawansowane rozwiązania technologiczne również w układzie wydechowym. Wydech EXUP zwiększa wydajność silnika przez regulację przepływu spalin za pomocą zaworu, który otwiera się i zamyka w zależności od prędkości obrotowej silnika.

 

Udoskonalana od wielu lat lekka rama aluminiowa typu Deltabox uzbrojona w aluminiowy wahacz zapewnia bardzo dużą sztywność konstrukcji, co bezpośrednio przekłada się na precyzję i pewność prowadzenia.

 

W przednim zawieszeniu inżynierowie Yamahy zastosowali w pełni regulowany widelec upside-down o średnicy 41mm, umożliwiający dostrajanie tłumienia kompresji przy niskich i wysokich prędkościach oraz tłumienia odbić, co zapewnia kierowcy doskonałe wyczucie drogi lub toru wyścigowego, a regulacja prześwitu umożliwia dopasowanie reakcji podwozia do własnych preferencji.

 

Na uwagę zdecydowanie zasługują hamulce. Z przodu zamontowano dwie tarcze o średnicy 330 mm współpracujące z czterotłoczkowymi zaciskami i sterowane hydraulicznie, a z tyłu jedna tarcza o średnicy 220 mm. To co ma ogromne znaczenie podczas jazdy to łatwość i precyzja dozowania siły hamowania i duża odporność na przegrzanie.

 

Moim zdaniem:

YZF-R6 jest dopracowanym motocyklem niczym szwajcarski zegarek, jazda nim daje więcej frajdy niż Disneyland. Motocykl godny polecenia osobom o niezbyt wielkich gabarytach, mającym sportowe zacięcie, niekoniecznie w zawodowym wymiarze i ceniącym najnowsze technologie.

 

Dane techniczne:

 

Silnik:

Typ silnika: chłodzony cieczą, 4-suwowy, DOHC, rzędowy, 4-cylindrowy, 4-zworowy

Pojemność: 599 cm3

Średnica x skok tłoka: 67.0 mm x 42.5 mm

Stopień sprężania: 13.1 : 1

Moc maksymalna: 91.0 kW (123.8PS) @ 14 500 rpm

Maksymalny moment obrotowy: 65.7 Nm (6.7 kg-m) @ 10 500 rpm

Układ smarowania: mokra miska olejowa

Zasilanie: Wtrysk paliwa

Zapłon: TCI

Rozrusznik: elektryczny

 

 

Przeniesienie napędu:

Sprzęgło: mokre, wielotarczowe, ze sprężyną śrubową

Skrzynia biegów: 6-biegowa

Napęd tylnego koła: łańcuch

 

Podwozie:

Rama: Odlewana z aluminium, Deltabox

Przednie zawieszenie: widelec Upside-Down o średnicy 41 mm. Skok przedniego zawieszenia 115 mm

Kąt wyprzedzania główki ramy: 24 st.

Wyprzedzenie przedniego koła: 97 mm

Tylne zawieszenie: wahacz aluminiowy, skok tylnego zawieszenia 120 mm

Hamulec przedni: dwie tarcze o średnicy 310 mm

Hamulec tylny: jednotarczowy o średnicy 220 mm

Ogumienie przód: 120/70 ZR17M/C (58W)

Ogumienie tył: 180/55 ZR17M/C (73W)

 

Wymiary:

Długość/Szerokość/wysokość: 2 040/705/1 100 mm

Wysokość siedzenia: 850 mm

Rozstaw osi: 1 380 mm

Prześwit: 130 mm

Masa pojazdu gotowego do jazdy (z płynami): 189 kg

Pojemność zbiornika paliwa: 17.0 litrów

Pojemność zbiornika oleju: 3,4 litra

 

Cena: 48 900 zł (model testowany 2010: 44 900 zł)

Importer: Yamaha Motor Middle Europe B.V.



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz