Wyróżnione
Dodano 2 tygodnie temu

46 Rajd Rotor Olsztyn przeszedł do historii

(Brak opinii)

Był rok 1973 i grupka pasjonatów zabytkowej motoryzacji postanowiła założyć swój klub. Jako patrona wybrali największy w Olsztynie zakład OZOS-STOMIL. Niestety prezes zakładu w związku z określonymi socjalistycznymi stereotypami myślenia i niechęcią do tego co działo się u zachodnich sąsiadów (kluby motocyklowe, rockersi w USA) nie wyraził zgody na patronat nad klubem.

Na szczęście olsztyniacy nie zrezygnowali ze swoich marzeń i w 1974 roku porozumieli się z Automobilklubem Warmińsko-Mazurskim, który wziął ich pod swoje skrzydła.

Tak powstał WETERAN MOTOKLUB OLSZTYN .Próba zorganizowania pierwszego zlotu w 1975 spaliła na panewce ze względu na frekwencję, przyjechał tylko jeden motocykl (brak przepływu informacji). Ale już w 1976 roku dzięki kontaktom kolegów z Warszawy, odbył się pierwszy oficjalny Zlot Motocykli Weteranów, na który przybyło około 40 motocykli. Kolejne zloty były coraz liczniejsze. W 1987 nazwa klubu uzyskała nowe brzmienie: Klub Motocykli Weteranów Rotor Olsztyn. W 1989 klub uzyskał nowego opiekuna MOTOKLUB OLSZTYN.

Od 1991 roku Klub „ROTOR” zaczyna organizować, za zgodą PZMot-u, Eliminacje Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, co znacznie podnosi rangę olsztyńskich spotkań. Klub zamienia się z czasem na Stowarzyszenie z osobowością prawną. Działa prężnie przy organizacji rajdów, zlotów i wyścigów. Podczas rajdów są prezentowane szerokiemu ogółowi niespotykane nawet w muzeach motocykle zabytkowe, oczywiście na żywo, jeżdżące a nie eksponaty stacjonarne. Rajd ROTOR-u nazywany jest „Jeżdżącym Muzeum”. Niejednokrotnie są prezentowane w trakcie rajdu debiuty dopiero co odrestaurowanych unikalnych motocykli. 

Klub Miłośników Weteranów Rotor jest jednym z najstarszych oraz najprężniej działających klubów weterańskich w Polsce! Od 1974 roku klub organizuje rajdy motocykli zabytkowych pod patronatem PZM. 

W tym roku w dniach 23-26 maja Rotor odbył się  już 46 rajd, który jednocześnie był  pierwszą rundą motocyklowych Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych w sezonie 2024. Wydarzenie zrzesza miłośników zabytkowej motoryzacji z całej Polski i jest jedną z najbardziej kultowych imprez dla starszych motocykli w kraju. Od wielu lat na rajdzie goszczą również zawodnicy z zagranicy. W tym roku na Warmię i Mazury zawitało około 250 maszyn zabytkowych. Na tresę rajdu wystartowało rekordowo aż 165 załóg.

Trasa rajdu wynosiła  210 km. W piątek przebiega przez malownicze mazurskie drogi oraz miejscowości,  między innymi przez Świętą Lipkę, Mikołajki, Uktę, Piecki oraz Mrągowo. W sobotę drugi etap prowadził przez Biskupiec i okolice. W Biskupcu odbył się pokaz jazdy sprawnościowej i konkurs elegancji dla publiczności. Więcej informacji dostępnych jest na rotorowym profilu FB oraz stronie internetowej.

Szczególne pozdrowienia i podziękowania ślemy do Magdaleny Majdeckiej z KMW ROTOR 😉Podziel się z innymi

Dodaj komentarz