Dodano 10 lat temu

36 zespołów wystartuje na Dunlopach w Japonii

(Brak opinii)

Aż 36 zespołów Dunlop walczy o kwalifikację do wyścigu na japońskim torze Suzuka, który odbędzie się 27 lipca br. Rywalizacja odbywa się w ramach drugiej rundy mistrzostw FIM w wyścigach endurance (EWC). W tej edycji jest więcej pretendentów do udziału niż miejsc w wyścigu. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem japońskich producentów motocykli i tamtejszych ekip wyścigowych – tylko dziewięć z 71 startujących zespołów to zagraniczni goście. Japońska ekipa Dunlopa opracowała odrębną linię tylnych opon przeznaczonych specjalnie na ten tor.

 

Regulamin wyścigu w tym sezonie ogranicza liczbę opon dostępnych dla uczestników. Na każdy motocykl startujący w ośmiogodzinnej rywalizacji przypada 15 opon. Prace rozwojowe Dunlopa w poprzednich sezonach koncentrowały się na wydłużeniu żywotności opon i osiąganiu, obecnie już wymaganych, podwójnych przebiegów. Nowe opony wyróżniają się udoskonalonymi osiągami i szerokim zakresem zastosowań, obejmującym wszystkie tory z tegorocznego kalendarza imprez.

 

Dwa zespoły fabryczne Dunlopa, Suzuki Endurance Racing Team (SERT) i Honda Racing, testowały w tym miesiącu nowe opony na mokrej i suchej nawierzchni, przejeżdżając pełną długość toru w ramach przygotowań. Pozostałe dwa zespoły regularnie korzystające z opon Dunlop to Team R2CL, który ukończył ubiegłoroczny wyścig na torze Suzuka na dziesiątym miejscu, a także Team Motors Events April Moto, który przeszedł do EWC po zwycięstwie w Pucharze Świata Endurance w 2013 r.

 

Team Kagayama, lokalna ekipa, która w ubiegłym roku zajęła trzecie miejsce, wraca ze światowej sławy zawodnikami klasy superbike: Yukio Kagayama i Noriyuki Haga. W tym roku ich skład uzupełni Dominic Aegerter, który jeździł na oponach Dunlop jako jeden z najlepszych zawodników Mistrzostw Świata klasy Moto2 i zwycięzca Grand Prix Niemiec, które odbyło się w ostatni weekend.

 

Na oponach Dunlop startuje również Gregory Leblanc – zwycięzca wyścigu Bol d’Or 2014, który pojedzie na Kawasaki w ekipie SynergyForce Trickstar.

 

Zespoły i zawodnicy EWC startujący na oponach Dunlop

 

Oba zespoły fabryczne zachowały swoje składy z wyścigu Bol d’Or: w ekipie SERT pojadą Vincent Philippe, Anthony Delhalle i Erwan Nigon. Honda Racing nadal wystawia Juliena Da Costa, Freddy’ego Foraya i Sebastiena Gimberta.

 

Zawodnicy R2CL to Gareth Jones, Gwen Giabbani i Matthieu Lagrive, natomiast Gregory Fastre, Michel Savary i Jimmy Storrar wystartują w barwach Team Motors Events April Moto.

 

Opony na specjalną okazję

 

Dunlop najczęściej przygotowuje pięć specyfikacji, pokrywających szeroki zakres temperatur mogących wystąpić na torze. Trzy specyfikacje na tył i dwie specyfikacje
na przód zostały specjalnie opracowane przez japońską ekipę Dunlopa właśnie na ten tor.

 

Ośmiogodzinny wyścig Suzuka w liczbach

* 71 zespołów;

* 99 zawodników Dunlopa. Narodowości: 82 Japończyków, 9 Francuzów, 2 Szwajcarów,  1 Australijczyk, 1 Brytyjczyk, 1 Belg, 1 Kanadyjczyk, 1 Hiszpan, 1 Koreańczyk;

* 36 ekip Dunlopa. Producenci: Suzuki – 11, Honda – 11, Kawasami – 9, Yamaha – 2, BMW – 1 , KTM – 1, Ducati – 1;

* Alokacja opon: 15 opon na motocykl w klasie EWC;

* Tytuły: 8/10. Dunlop pomógł zespołom zdobyć osiem z dziesięciu ostatnich tytułów;

* Zwycięstwa: 14/20. W ostatnich 20 latach zawodnicy na oponach Dunlop zwyciężyli 14 razy;

* Wygrane wyścigi: 38/70. Na 70 wyścigów rozegranych od 2002 roku, ekipy Dunlopa 38 razy zajmowały pierwsze miejsce na podium.

 

Statystyki wyścigu

 

Jeżeli zespół zdoła utrzymać 60-minutową sztafetę (okrążenie wyjazdowe, wyścig i okrążenie zjazdowe), wystarczy przejechać dwa okrążenia na jednym komplecie opon. Skrócenie czasu sztafety wymagać będzie przejazdu dwóch okrążeń na co najmniej trzech oponach.

 

„Z uwagi na udział lokalnych zespołów, wyścig ten bardzo różni się od pozostałych rund EWC. Pretendenci do mistrzostwa mają trudne zadanie, ponieważ muszą mocniej walczyć o cenne punkty w klasyfikacji mistrzostw. Lokalne motocykle są specjalnie przygotowane na ten tor, a ich zespoły ćwiczą na miejscu co tydzień, dlatego Europejczyków czeka bardzo trudna walka o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej. W ubiegłym roku SERT poradził sobie znakomicie, zajmując czwarte miejsce. W tym roku w wyścigu startuje najwięcej ekip od 2008 roku. Będziemy bardzo zadowoleni, jeżeli uda nam się uplasować dwie ekipy w pierwszej dziesiątce” – mówi Peter Chapman, koordynator udziału Dunlopa w wyścigach EWC.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz