Motocykl wagi średniej – Honda Neo Sports Cafe – zyskał widelec Showa 41 mm Separate Function Big Piston* oraz zgodność czterocylindrowego silnika z normą EURO5. Inne aktualizacje obejmują przesuniętą do przodu kierownicę, ulepszony zespół wskaźników LCD i gniazdo USB typu C pod siedziskiem. Nowe panele boczne podkreślają minimalizm stylizacji.

Honda zawsze szukała nowych granic, tak w projektowaniu, jak i inżynierii. W 2018 roku nowe trio CB1000R, CB300R i CB125R przyniosło świeżą tożsamość linii motocykli typu naked, łącząc inspiracje stylem café racer z ultra-minimalistycznym wyglądem w ramach linii „Neo Sports Café”.
Pozostawiono wtedy miejsce dla jeszcze jednego naturalnego uzupełnienia gamy reprezentującej nową estetykę: motocykla z bardzo konkurencyjnego segmentu nieobudowanych jednośladów średniej wielkości, a w roku 2019 przejął tę rolę CB650R. Projekt, skierowany do młodszych kierowców, którzy oczekują niebanalnego stylu i chcą cieszyć się doskonałym połączeniem dynamicznych osiągów czterocylindrowego silnika z możliwościami lekkiego, wszechstronnego, dopracowanego układu jezdnego, okazał się sukcesem.
Idąc za ciosem, w roku modelowym 2021 motocykl CB650R otrzymał ulepszone przednie zawieszenie, a także wiele szczegółowych udoskonaleń, które zwiększają komfort, użyteczność i praktyczność.
Opis modelu
Główną nowością w zmodernizowanym CB650R jest zastosowanie widelca USD Showa 41mm typu Separate Function Big Piston* – wysokiej jakości zawieszenia, które jeszcze skuteczniej wspomaga znakomite prowadzenie motocykla.
Zgodność silnika z normą EURO5 została osiągnięta bez obniżenia mocy maksymalnej. Inne usprawnienia obejmują nieco bardziej wysuniętą do przodu kierownicę, lepszą widoczność wyświetlacza LCD oraz gniazdo ładowania USB typu C pod siedzeniem. Do tego dochodzą drobne zmiany kosmetyczne, takie jak nowe panele boczne i tylny błotnik.
Model CB650R na rok 2021 będzie dostępny w następujących opcjach kolorystycznych:
Pearl Smoky Gray **NOWOŚĆ**
Mat Gunpowder Black Metallic
Candy Chromosphere Red
Mat Jeans Blue Metallic
*Pełna nazwa: przednie zawieszenie USD z widelcem Showa Big Piston z rozdzielonym napięciem wstępnym sprężyn i tłumieniem (SFF-BP)
Podwozie
- Nowe regulowane zawieszenie z widelcem USD Showa Big Piston z rozdzielonym tłumieniem dobicia i odbicia (SFF-BP)
- Użyto promieniowych, czterotłoczkowych zacisków hamulcowych i pływających tarcz z przodu.
- Rozmiary opon: z przodu 120/70-ZR17 i z tyłu 180/55- R17
Stalowa rama typu diament wykorzystuje tłoczone (zamiast kutych) płyty w mocowaniu sworznia wahacza i dwie eliptyczne belki o specjalnie dostosowanej sztywności (sztywniejsze w rejonie główki ramy i bardziej „elastyczne” w części belkowej), aby zapewnić zrównoważoną charakterystykę prowadzenia z wysoką precyzją informacji zwrotnych, odbieranych przez kierowcę. Kąt pochylenia główki ramy i wyprzedzenie wynoszą 25,5°/101 mm, przy rozstawie osi 1 450 mm. Masa własna wynosi 202,5 kg.
Przedni widelec USD Showa Big Piston z goleniami o średnicy 41 mm oraz rozdzielonym tłumieniem dobicia i odbicia (SFF-BP) jest ważną nowością w tym motocyklu. Amortyzator z separacją tłumienia w jednej rurze widelca i mechanizmem sprężynowym w drugiej, zapewniają wysoką skuteczność tłumienia i mniejszą masę. Wraz z zastosowaniem tłoka amortyzatora o większej średnicy, rośnie wyczucie drogi, absorpcja nierówności i kontrola nad motocyklem. Z tyłu pojedynczy amortyzator z 7-stopniową regulacją napięcia wstępnego sprężyny, został bezpośrednio zamocowany do odlewanego grawitacyjnie aluminiowego wahacza.
Zamocowany promieniowo, czterotłoczkowy zacisk przedniego hamulca współpracuje z pływającymi tarczami o średnicy 310 mm, a z tyłu hamowanie zapewnia jednotłoczkowy zacisk i tarcza 240 mm. Hamowanie usprawnia dwukanałowy system ABS.
Aluminiowe, odlewane obręcze kół ubrano w przednie i tylne opony o rozmiarze odpowiednio 120/70-ZR17 i 180/55-ZR17.
Wyposażenie i stylistyka
- Nowe panele boczne i mocowanie tylnego błotnika oraz tablicy rejestracyjnej
- · Zwiększony kąt nachylenia ramion kierownicy ułatwia manewrowanie przy małych prędkościach
- Wyświetlacz LCD jest teraz łatwiejszy do odczytu, gniazdo USB typu C znajduje się pod siedzeniem
Wypełniony mechanicznymi detalami, agresywny styl Neo Sports Café CB650R cechują charakterystyczne kompaktowe trapezowe proporcje krótkiego tyłu i maksymalnie zbliżonego do kierownicy reflektora. Długi zbiornik paliwa jest kluczowym motywem projektu całej rodziny motocykli typu naked. Jego gładkie linie podkreślają solidność metalowych powierzchni, a sam zbiornik jest ukoronowaniem inżynierskich wysiłków nad czterocylindrowym silnikiem. Pod zbiornikiem umieszczono układ zapłonowy.
Nowe, mniejsze panele boczne podkreślają minimalizm, podobnie jak tylny błotnik, który jest teraz wykonany ze stali, a nie z tworzywa nylonowego. Pod siedzeniem znajduje się gniazdo USB typu C, które ułatwia ładowanie urządzenia mobilnego. Wysokość siedzenia wynosi 810 mm.
Okrągły reflektor to jeden z ważnych akcentów języka stylistycznego Neo Sports Café. Jest on wykonany w technice LED, podobnie jak całość oświetlenia motocykla. Nowy, przejrzyście zaprojektowany zestaw wskaźników LCD przypomina rozwiązania z CB1000R i zawiera lampkę informującą o konieczności zmiany biegu na wyższy, oznaczenia aktualnie załączonego biegu oraz wskaźnik najwyższych osiągniętych obrotów (Peak Hold). W roku modelowym 2021 poprawiono czytelność poprzez zmianę wyświetlacza LED i rozmiaru czcionki.
Kolejną zmianą jest zwiększenie kąta ramion kierownicy o 3° do 35°. Ta pozornie drobna modyfikacja ułatwia wykonywanie ostrych skrętów przy małych prędkościach oraz zawracanie.
Valerio Aiello z działu badań i rozwoju Hondy w Rzymie opowiada o pracy nad estetyką projektu Neo Sports Café:
Cała obecna oferta Neo Sport Café firmy Honda jest pochodną modelu CB4 Concept, zaprezentowanego na targach EICMA w 2015 roku. Naszym pragnieniem było wczuć się w duszę motocykla café racer i zreinterpretować ją w nowoczesnym stylu.
Wszystkie nasze modele tej serii CB nie są zwykłymi motocyklami retro, to raczej motocykle neoklasyczne – czyli nowoczesne pojazdy prezentujące klasyczny styl połączony z najnowszą techniką.
Chcieliśmy stworzyć nowy wymiar stylistyczny, odmienny od muskularnych streetfighterów ostatnich lat, a jednocześnie daleki od prostszego stylu café-racer. Efekt końcowy jest taki, że żaden z motocykli konkurencji nie przypomina serii Neo Sports Cafe i niezależnie od indywidualnej oceny ich stylu, są one łatwo rozpoznawalne jako motocykle Hondy. Konkurencja ma w ofercie motocykle klasyczne, a także bardzo nowoczesne, ale moim zdaniem, nie ma czegoś, co łączy w sobie obydwa te style.
Podczas opracowywania koncepcji CB4 szukałem inspiracji poza światem motocykli i znalazłem ją w zegarkach. Zawsze podobała mi się ich „techniczność”, a jednym z kluczowych pojęć, które towarzyszyło nam podczas projektowania Neo Sports Café, była „Sztuka mechaniczna”’.
„Sztuka mechaniczna” to pragnienie ukazania piękna różnych elementów mechanicznych, do czego w Hondzie zawsze przywiązywano dużą wagę. Zegarki pod tym względem są znakomite, a ich mechanizmy zawsze posiadają nieodparty urok”.
Silnik
- Maksymalna moc 70 kW, maksymalny moment obrotowy 63 Nm, dostępna wersja o mocy 35 kW dla kierowców z prawem jazdy kategorii A2
- System kontroli momentu obrotowego (HSTC)
- Spełnia normę czystości spalin EURO5
16-zaworowy silnik DOHC o pojemności 649 cm3 jest tak dostrojony, aby zapewnić najczystsze, najradośniejsze osiągi, jakie można uzyskać z czterocylindrowej jednostki napędowej średniej wielkości, z tradycyjnie już błyskawiczną reakcją w całym zakresie obrotów i z mocną, wysokoobrotową górą, z której rzędowe czwórki Hondy są znane od dekad. Moc maksymalna 70 kW pojawia się przy 12 000 obr/min, a maksymalny moment obrotowy 63 Nm – przy prędkości obrotowej 8 500 obr/min. Łatwa konwersja z ograniczeniem mocy do 35 kW stanowi ukłon w stronę posiadaczy prawa jazdy kategorii A2.
W ramach aktualizacji na rok 2021, jedyne zmiany w specyfikacji silnika dotyczą zgodności z normą EURO5, co wymagało zmian w oprogramowaniu ECU, w geometrii krzywek rozrządu i czasach zaworów dolotowych, zmiany rury wydechowej, katalizatora i tłumika, a także dodania czujnika położenia wału korbowego.
Bezpośrednie sterowanie zaworami przez krzywki rozrządu umożliwiło uzyskanie zwartej budowy głowicy. Średnica cylindra i skok tłoka wynoszą odpowiednio 67 mm i 46 mm przy stopniu sprężania podniesionym do 11,6:1. Zastosowano irydowe świece zapłonowe, a podwójne kanały dolotowe – po obu stronach zbiornika paliwa – zasilają airbox większą ilością powietrza i odpowiadają za gardłowy odgłos kolektora wlotowego.
Asymetryczne kształty płaszczy tłoków minimalizują kontakt z tulejami cylindrów i zmniejszają tarcie. Stalowe „kolce” na zewnętrznej powierzchni tulei cylindrowych zmniejszają zużycie oleju (i tarcie) poprzez poprawę odprowadzania ciepła, a cichy łańcuch rozrządu SV zmniejsza straty spowodowane tarciem dzięki zastosowaniu wanadowej powłoki na sworzniach. Wewnętrzne kanały cieczy chłodzącej, łączące głowicę z blokiem cylindrów, eliminują większość zewnętrznych połączeń.
Silnik korzysta ze zwartej architektury wewnętrznej, jest połączony z sześciostopniową przekładnią i rozrusznikiem oraz z cylindrami pochylonymi do przodu o 30°. Sprzęgło antyhoppingowe ułatwia zmiany biegu na wyższy, jednocześnie zapobiegając blokowaniu tylnego koła przy silnym hamowaniu i szybkich redukcjach biegów. System kontroli momentu obrotowego (Honda Selectable Torque Control – HSTC) ma za zadanie utrzymanie przyczepności tylnego koła. System można wyłączyć, jeśli kierowca nie chce korzystać z jego usług.
Spalanie 4,9 l/100km (zgodnie z cyklem pomiarowym WMTC) daje zasięg ponad 300 km na jednym zbiorniku, który mieści 15,4 litra paliwa.
Akcesoria
Dla CB650R dostępna jest gama oryginalnych akcesoriów Hondy:
Zestaw aluminiowych części i dodatków podnoszących estetyczne walory projektu Neo Sport Café, wspólne dla CB650R i CB1000R (osłona wskaźników, przednie panele błotników, osłony boczne przednie, osłony boczne centralne, nakładka siedzenia)
Osłona dolna
Paski na felgi
Torba na zbiornik i torba na siedzenie pasażera – takie same, jak w przypadku flagowego modelu Hondy CB1000R
Osłona dolna
Paski na felgi
Torba na zbiornik i torba na siedzenie pasażera – takie same, jak w przypadku flagowego modelu Hondy CB1000R
Quick Shifter
Osłona przednia
Gniazdo 12 V
Podgrzewane manetki
Dane techniczne
SILNIK | |
Typ | Chłodzony cieczą 4-suwowy, 16-zaworowy DOHC, rzędowy 4-cylindrowy |
Pojemność skokowa (cm³) | 649 cm3 |
Średnica cylindra x skok tłoka (mm) | 67,0 x 46,0 |
Stopień sprężania | 11.6:1 |
Moc maksymalna | 70 kW przy 12 000 obr/min |
Max. moment obrotowy | 63 Nm przy 8 500 obr/min |
Pojemność układu smarowania | 2,7 l |
SYSTEM PALIWOWY | |
Zasilanie | PGM-FI elektroniczny wtrysk paliwa |
Zbiornik paliwa | 15,4 l |
Zużycie paliwa | 4,9 l/100 km |
INSTALACJA ELEKTRYCZNA | |
Rozrusznik | Elektryczny |
Pojemność akumulatora | 12V/8,6 AH |
Moc alternatora | 370 W |
UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU | |
Typ sprzęgła | Mokre wielopłytkowe |
Typ skrzyni biegów | 6-biegowa |
Przełożenie główne | Łańcuch |
RAMA | |
Typ | Stalowa dwubelkowa rurowa (diament) |
PODWOZIE | |
Wymiary (dł. x szer. x wys.) | 2 130 x 780 x 1 075mm |
Rozstaw osi | 1 450 mm |
Kąt pochylenia kolumny | 25,5° |
Wyprzedzenie | 101 mm |
Wysokość siedziska | 810 mm |
Prześwit | 150 mm |
Masa własna | 202,5 kg |
Promień zawracania | |
ZAWIESZENIE | |
Przednie | Regulowane przednie zawieszenie z widelcem USD Showa Big Piston z rozdzieleniem funkcji i goleniami o średnicy 41 mm (SFF-BP). |
Tył |
Pojedynczy amortyzator z 7-stopniową
regulacją napięcia wstępnego, skok |
KOŁA | |
Obręcz przednia | Odlew aluminiowy, 6- drążonych ramion |
Obręcz tylna | Odlew aluminiowy, 6- drążonych ramion |
Opona przednia | 120/70ZR17 M/C (58W) |
Opona tylna | 180/55ZR17 M/C (73W) |
Hamulce | |
Układ ABS | ABS 2-kanałowy, hydrauliczne hamulce z podwójnymi tarczami hamulcowymi 310 mm z przodu i tarczą hamulcową 240 mm z tyłu |
ZESPÓŁ WSKAŹNIKÓW I UKŁAD ELEKTRYCZNY | |
Zespół wskaźników | Cyfrowy prędkościomierz, cyfrowy obrotomierz słupkowy, podwójny licznik przebiegów dziennych, cyfrowy słupkowy wskaźnik paliwa, załączony bieg i wskaźnik zmiany biegu na wyższy, cyfrowy zegar |
Reflektor | LED |
Światła tylne | LED |
# Należy pamiętać, że podane liczby to wyniki uzyskane przez firmę Honda w standardowych warunkach testowania w cyklu WMTC. Testy są prowadzone na hamowni, z wykorzystaniem standardowej wersji modelu z kierowcą bez pasażera i dodatkowego wyposażenia. Rzeczywiste zużycie paliwa może się różnić w zależności od sposobu jazdy i konserwacji pojazdu, warunków pogodowych, warunków na drodze, ciśnienia w oponach, zainstalowanych akcesoriów, ładunku, wagi kierowcy i pasażera oraz innych czynników.