Dodano 9 lat temu

2014 – Rekordowy sezon Bridgestone w MotoGP

(Brak opinii)

Sezon 2014 MotoGP zakończył się ekscytującym Grand Prix w Walencji. Hiszpan Marc Marquez drugi raz z rzędu wygrał Mistrzostwo Świata MotoGP. Jako zawodnik Repsol Honda zdobył rekordowe trzynaście zwycięstw w klasie premier i potwierdził swoją wyjątkową pozycję w tym sporcie. Pomimo dominacji Marqueza, Valentino Rossi wygrał dwa razy i jedenaście razy stawał na podium zdobywając drugie miejsce w mistrzostwach z zespołem Movistar Yamaha. Jego kolega z zespołu Jorge Lorenzo w typowy dla niego sposób zakończył drugą połowę sezonu z dwoma zwycięstwami. Kierowcy drużyny Ducati, Andrea Dovizioso i Cal Crutchlow pokazali swoimi imponującymi występami, że z włoskim producentem trzeba będzie się liczyć w 2015 roku. Razem stawali na podium trzy razy.

 

Drugi rok z rzędu rekordowa liczba 2 473 624 fanów oglądała osiemnaście rund MotoGP™ na całym świecie. Ponadto setki milionów fanów śledziło relacje z wyścigów w telewizji. Zawody MotoGP wróciły również w 2014 roku do Ameryki Południowej, gdzie argentyński Autodromo Termas Rio Hondo był gospodarzem trzeciej rundy mistrzostw.

 

Bridgestone podążając za zmianami  technologicznymi jakie zachodzą w konstrukcji motocykli MotoGP wprowadza nowe rozwiązania, tak by dwudziestu trzech zawodników mogło wyciągnąć wszystko ze swoich motocykli i jednocześnie zapewniając im najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych wydarzeń w 2014 roku było wprowadzenie przez Bridgestone asymetrycznej przedniej opony typu slick – pierwszej podczas mistrzostw. Została ona udostępniona podczas Grand Prix w Australii oraz w Walencji i okazała się niezwykle popularna wśród zawodników ze względu na przyczepność i doskonałe prowadzenie.

 

Najnowsze mieszanki i technologie zastosowane w oponach wyścigowych Bridgestone MotoGP po raz kolejny pomogły w uzyskaniu doskonałych wyników. Łącznie w sezonie 2014 na oponach Bridgestone ustanowiono dziesięć rekordów okrążeń podczas wyścigów i dziesięć podczas kwalifikacji.

 

Jako wyłączny dostawca opon MotoGP, Bridgestone pracuje z najlepszymi zawodnikami, zespołami i inżynierami na świecie. Dzięki ogromnej ilości danych i zdobytemu doświadczeniu z wyścigów odbywających się w różnych warunkach i temperaturach, Bridgestone opracował zaawansowane technologie opon wyścigowych, które służą jako podstawa opon torowych i drogowych Battlax. Kolejny sezon będzie ostatnim sezonem Bridgestone w MotoGP. Aktualnie firma pracuje już nad nowymi rozwiązaniami dla opon wyścigowych na 2015 rok, które mają zapewniać jeszcze większą wydajność, bezpieczeństwo i kontrolę.

 

Ranking Top 5

1. Marc MARQUEZ – Honda – Hiszpania – 362

2. Valentino ROSSI – Yamaha – Włochy – 295

3. Jorge LORENZO – Yamaha – Hiszpania – 263

4. Dani PEDROSA – Honda – Hiszpania – 246

5. Andrea DOVIZIOSO – Ducati – Włochy – 187

 

Fakty i liczby

– Bridgestone dostarczył około 1000 opon na każdy wyścig w tym sezonie.

– W sumie w 2014 roku dostarczono zawodnikom 23 rodzaje opon typu slick i opon na mokrą nawierzchnię.

– Najwyższa temperatura toru w 2014 roku: 58 °C podczas Grand Prix Malezji w czasie kwalifikacji.

– Najniższa temperatura toru w 2014 roku: 15 °C podczas Grand Prix w Walencji w czasie niedzielnej rozgrzewki.

– Dziesięć rekordów MotoGP dla okrążeń podczas wyścigu ustanowiono na oponach Bridgestone w 2014 roku.

– Dziewięć rekordów MotoGP dla okrążeń podczas kwalifikacji ustanowiono na oponach Bridgestone w 2014 roku.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz